Co je to pěstounská péče?

30.09.2024

Pěstounská péče je jednou z forem náhradní rodinné péče. Na rozdíl od adopce však představuje jen dočasné řešení, které má dítěti pomoci přečkat složité období, během něhož se o něj biologičtí rodiče z nějakého důvodu nemohou starat. Jejich úlohy v tomto případě částečně přebírá pěstoun, který o dítě osobně pečuje a je zodpovědný za jeho výchovu.

Z právního hlediska však mezi ním a dítětem nevzniká rodičovský vztah, jako je tomu v případě osvojení. To mimo jiné znamená, že pěstoun k dítěti nemá vyživovací povinnost a k výkonu mimořádných záležitostí musí požádat o souhlas zákonného zástupce, tedy zpravidla jednoho z biologických rodičů. Ti o svá práva a povinnosti totiž nepřicházejí a i během pěstounské péče rozhodují o podstatných situacích v životě svého dítěte. To se týká například plánovaných operací nebo vydání pasu. V případě, že jsou biologičtí rodiče nedohledatelní anebo odmítají spolupracovat, může tento souhlas nahradit soud.

Děti svěřené do pěstounské péče své biologické rodiče zpravidla znají a měly by s nimi (pokud je to možné) i nadále udržovat kontakt. Tuto skutečnost musejí pěstouni z povinnosti podporovat a vzájemný vztah prohlubovat také mezi dítětem a jeho ostatními příbuznými. Ne vždy je to ale samozřejmě možné.

O svěření dítěte do pěstounské péče rozhoduje soud, který délku náhradní rodičovské péče stanovuje na základě překážky bránící biologickým rodičům v osobní péči o dítě. A tak zatímco některé děti pobývají v pěstounské péči po dobu několika let, jiné v ní zůstávají až do své zletilosti. O předčasném ukončení pěstounské péče vždy rozhoduje soud, který tak může učinit jen ze závažných důvodů. Vždy ale musí pěstounskou péči zrušit v případě, že o to požádá pěstoun. Samovolně pak pěstounská péče zaniká nejpozději v době, kdy dítě nabude plnoletosti.

Dlouhodobá pěstounská péče

Dlouhodobá pěstounská péče je určená pro děti, u nichž se předpokládá, že doba, kterou stráví mimo svou biologickou rodinu, přesáhne 1 rok. V takovém případě musí okolnosti jasně nasvědčovat tomu, že rodič své biologické dítě v nejbližší době nebude schopen převzít do péče, zároveň však nevysloví souhlas k adopci.

Přechodná pěstounská péče

Pěstounská péče na přechodnou dobu (PPPD), někdy také označovaná jako profesionální, je určena po děti, u kterých se předpokládá vyřešení jejich situace do 1 roku od odchodu od rodičů. V tomto časovém horizontu by se mělo ukázat, zda rodiče zvládnou změnit své podmínky. Pokud ano, dítě se vrací zpět domů, pokud ne, hledá se dítěti pěstounská rodina na dlouhodobou péči. V případě, že biologičtí rodiče o dítě zájem neprojeví anebo vysloví souhlas k adopci, jsou dítěti vytipováni noví osvojitelé.

Kdo se může stát pěstounem?

Pěstounem se může stát každý, kdo:

  • skýtá záruky řádné péče,
  • má bydliště na území České republiky,
  • souhlasí se svěřením dítěte do pěstounské péče.

K tomu, aby vám bylo dítě do péče svěřeno, nemusíte být v manželském svazku. Partnera nemusíte mít vůbec. Pokud zájemce splňuje ostatní podmínky, smí být dítě svěřeno i do péče jednotlivce. Stejně tak se k pěstounství může přihlásit pouze jeden z manželů. Druhý z dvojice mu ale musí udělit souhlas. V případě společné péče obou partnerů je ale manželský svazek podmínkou. Dítě může být rovněž svěřeno do pěstounské péče svých příbuzných, typická je třeba pěstounská péče prarodičů.

Jak získat dítě do pěstounské péče?

Pokud jste se rozhodli stát pěstouny, začněte tím, že podáte Žádost o zařazení do evidence žadatelů vhodných stát se pěstouny, kterou si můžete stáhnout přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky. Získat ji ale můžete také přímo na úřadu obce s rozšířenou působností v místě vašeho trvalého pobytu, anebo v místě trvalého pobytu jednoho z manželů, jedná-li se o společné pěstounství.

Obecní úřad následně provede sociální šetření, a to přímo v místě vašeho faktického bydliště. Když nashromáždí potřebnou dokumentaci (zprávu o zdravotním stavu, majetkových poměrech…), jež je součástí žádosti, postoupí žádost k příslušnému krajskému úřadu. Ještě předtím však obecní úřad k žádosti připojí své stanovisko.

Následuje posuzování krajským úřadem, který zajistí vaše psychologické vyšetření (psychotesty) i posouzení vaší žádosti posudkovým lékařem. Zařadí vás rovněž do přípravných kurzů na přijetí dítěte do pěstounské péče. Během odborného posuzování se bude hledět převážně na charakteristiku vaší osobnosti a váš psychický a zdravotní stav s ohledem na předpoklad k výchově dítěte. Úřad bude rovněž zajímat vaše motivace k pěstounství, kvalita vašich vztahů a stabilita rodinného prostředí. Zjišťuje se také postoj ostatních členů rodiny.

Na základě poznatků pak úřad vydá rozhodnutí o vašem zařazení či nezařazení do evidence mezi uchazeče. Pokud vaši žádost zamítne, máte možnost se odvolat.

Stejně jako krajský úřad eviduje uchazeče o pěstounství, vede také seznam dětí, jejichž situace svěření do náhradní rodinné péče vyžaduje. Výběr konkrétní rodiny pak závisí na potřebách dítěte a schopnostech budoucích pěstounů.

Jakmile je vybraná rodina krajským úřadem oslovena a podrobně seznámena s veškerými potřebnými informacemi týkajícími se dítěte, je jí zprostředkován osobní kontakt.



Článek zpracovala: Tina Rozsypalová

 

DORA- doprovázení pěstounských rodin
Spolek Rozvoje dětí a rodičů Pomněnka z.s. 
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!